Felütés – the new contender
A hallójárati fülhallgatók (IEM-ek) rohamos elterjedése előtt a csúcs walkman-ek, discman-ekhez is fülbe akasztható ‘earbud’-okat adtak. A legmenőbb márkák a Sennheiser, Sony és a Panasonic voltak. Aztán jöttek az IEM-ek robosztus basszusokkal, jó zajszűréssel és a jellemzően összeszorított tér ellenére mindent vittek. A hagyományos fülhallgatók leginkább Ázsiában maradtak népszerűek, és azok körében, akik nem bírják a fülbe dugott fülhallgatókat – néhány kis specialista gyártó (elsősorban Shozy, Yuin, Astrotec, Simphonio Audio) továbbra is készít ilyen formátumú fülhallgatókat közel audiofil minőségben. A FIIO úgy döntött, hogy csinál egy ‘most megmutatjuk’ terméket a hagyományos fülhallgató kategóriában – ez lett az EM5.
Külsőségek, belsőségek – finom megoldások
Az EM5 elegáns dobozban érkezett, melynek legfelső fiókjában foglalt helyet a fülhallgató. A kábel nagyon szép és kiváló minőségű – Litze szerkezetű ezüst vezetővel szerelték, nagyon jó a fogása, nincs kábelzaja, és szerencsére nem hajlamos az összegubancolódásra. A FIIO elmondása szerint a hangolás optimalizálása miatt lett fix, nem cserélhető a kábel. Cserébe a jack csatlakozók cserélhetőek, és az összes fontossabb formátumú csatlakozót (3,5, 2,5 és 4,4) mellékelték. A rögzítési mechanizmus nagyon hasonló a Dunu által alkalmazotthoz, de itt egy tekerővel még rögzíteni is lehet a beillesztett dugót.
A doboz alsóbb szintjén foglaltak helyet a kiegészítők, a cserélhető dugók, és három kis doboznyi párnát kapunk – basszus, kiegyensúlyozott és friss hangolású párnákat mellékeltek. Kipróbáltam mindet, és a teszt során a kiegyensúlyozott mellett tettem le a voksomat, mert a basszus párnakkal túltelített volt számomra a hangzás, míg a friss párnákkal kevés volt a basszus – arany középút. Ezek mellett egy kék színű, bőr borítású hordozót adtak az EM5-höz.
Áttérve magára az EM5-re, tényleg mindent beleadott a FIIO, hogy kihozza a maximumot a formátumból – orvosi szintű műgyantából készítették a vázat 3D nyomtatással. A klasszikus fülhallgatók esetében a gyengébb basszus, szubbasszus hiánya volt a visszatartó erő a hallgatók részéről. Ennek kiküszöbölésére terveztek egy külső akusztikus hangolócsövet, mely lényegében egy testreszabott bass reflex megoldás, és egyedi külsőt kölcsönöz az EM5-nek. Az earbud formátum lehetővé teszi nagyméretű meghajtó alkalmazását – 14,2 mm-es átmérőjű, berillium borítású dinamikus meghajtót építettek be.
Használat – kényelem felsőfokon
Az EM5 nagyon kényelmes lett. Könnyű, és a hangolócső ergonomikus kialakításának köszönhetően tökéletesen illeszkedik a fülbe, észre sem veszi az ember, hogy a fülében van. A zene elindítása után érdemes még egyet igazítani rajta, hogy a legjobb hangzást biztosító helyzetet megtaláljuk.
Hangzás
Az EM5 a 32 Ohm-os impedanciának és 109dB érzékenységnek köszönhetően nem igényel erőművet a megszólaláshoz, egy mobiltelefonnal is használható, de meghálálja a jobb minőségű, dedikált forrást, meghallatszik hangján.
Tonalitás – smooth operator
Kezdjük a basszusokkal. Az EM5 valóban bőséges basszust kínál, a basszus hangolócső csodákat tett a formátummal. A basszus elég mélyre lemegy, a Massive Attack Angel című számában sem éreztem hiányt a szubbasszusokban, de basshead IEM-es remegést azért továbbra se várjunk (ami egyáltalán nem baj). A basszusokról általában el lehet mondani, hogy jól kontrolláltak, de inkább a kerekebb, puhább megszólalást képviselik, nem a száraz, feszes fülmonitor basszust hozza az EM5. A közép és felső basszus tartomány meg lett emelve, ami kiválóan hallható pl. Marcus Miller basszusgitár játékán a Redemption című számban. Ez a fajta hangolás jól áll dögös, húzós rockzenéknek, mint pl. Rage Against the Machine (Killing in the name of), elektronikus zenékhez kicsit túl lekerekített, puha véleményem szerint a hangzás. A teltebb megszólalás másik következménye, hogy inkább a zene egészére figyelünk, a mikro részleteket kevésbé erőlteti, mutatja az EM5.
A teltség nem meglepő módon a középtartományban is folytatódik. Aki szereti a puhább, ‘analógosabb’, organikusabb, de kellően friss megszólalást, az otthon fogja érezni magát az EM5-nél. Jó minőségű jazz, énekes és akusztikus hangszeres felvételek pl. Cassandra Wilson – Red guitar nagyon élvezetesen szólalnak meg az EM5-ön. Ilyen zenékbe könnyen bele lehet feletkezni az EM5-ön.
A magas tartomány meglepően részletes, dinamikus és légies, kellően gyors attack-al és élethű, jól követhető lecsengésekkel, ami többek között az ütőshangszek hangzásának is nagyon jót tesz – a kemény, harsány magasakat ezzel együtt messziről kerüli az EM5. Üdvözítő, hogy magasak terén is elég messzire képes elmenni az EM5, nincs levágva a magas tartomány teteje, így kiegyensúlyozott és elég légies tud maradni a hangzás.
A hagyományos fülhallgatóktól nem megszokott minőségű basszusok mellett a tér leképezés az EM5 nagy erőssége. A kategóriáján belül kiváló magasak is hozzásegítenek, hogy az EM5 tere ilyen hatalmas legyen. A jó részletező képességnek köszönhetően pedig a hangszerek szétválasztása, térbeli elhelyezése is megdöbbentően jó. A hangszerek közötti tér kevésbé levegős, mint a magasabb kategóriájú IEM-ek esetében, de ez a hangolás velejárója.
Összevetés, párosítás – creme de le creme
A hagyományos fülhallgatók közül személyes kedvencem a Simphonio Dragon 3 (450USD). Az EM-5 felveszi a kesztyűt, és állja a sarat a másfélszeres árú fülhallgatóval szemben. A Dragon 3 Yuin háza kisebb, és formájának köszönhetően tökéletesen illik a fülbe, de az EM5 kialakítása is nagyon organikus lett – kissé jobban kiáll a fülből, mégis hasonlóan kényelmes. A két fülhallgató hangolása nagyon eltérő: az EM5 basszusa sokkal erőteljesebb, szubbasszusa jóval intenzívebb. A Dragon 3 is hasonló mélyre lemegy, de közép mély tartománya kevésbé kiemelt, feszesebb. A két fülhallgató középtartománya hasonlóan részletes, de az EM5 az organikus, testes megszólalást preferálja a Dragon 3 részletességre törekvő, légiesebb megszólalásával szemben. Mindkét fülhallgató térleképezése fantasztikus. Ízlés kérdése, hogy ki melyiket kedveli jobban – a hagyományos fülhallgató kategória creme de la creme-jeről beszélünk 🙂
A tesztben részletesen bemutatott hangolás alapján nem meglepő, hogy az analitikusabb, kiegyensúlyozottabb források ideálisak az EM5-höz. Nagyon jó páros volt az iBasso DX160-al, E1DA 9038S-el, és kevésbé tetszett a Chord Mojo-val.
Tipp: ha valakinek van esetleg donut típusú (középen lukas) vékonyabb szerkezetű fülpárnája – ajánlom a Hiegi termékeit – érdemes kipróbálni, mert vélményem szerint jót tesz a hangzásnak, kicsit kevésbe lesz telt ezáltal.
Vélemény – elmerülni a zenefolyamban
Pozitív meglepetést okozott a FIIO EM5. Hosszan hallgatható, organikus hangzásával, részletességével és hatalmas terével azt gondolom, hogy ideális választás lehet azok számára, akik nem bírják a hallójárati fülhallgatókat (IEM), de szeretnének egy bárhol használható kis méretű hifi fülhallgatót. A vásárlás előtt érdemes meghallgatni, hogy a hallgató ízlésének megfelel-e a hangolás. Ha igen, akkor nem-igen akarja majd letenni.
A FIIO EM5-öt a KriptonIT Kft. – a FiiO termékek magyarországi disztribútora bocsátotta rendelkezésre a teszthez.