Felütés – Wadia és Lyngdorf hatások
Az E1DA név egy szójáték – az Ivan Da (igen)-t takarja. Ivan egy orosz mérnök, aki Kínában nagy audió gyártóknak dolgozik, és eldöntötte, hogy szabadideje egy részét is hobbijának, az audiotechnikának szenteli. A Powerdac V2 annak köszönheti létét, hogy Ivan vett egy Hifiman HE400i planár fejhallgató, amit nem tudott rendesen meghajtani a notebook-járól, míg a megvalósításra az ötletet a legendás, teljesen digitális erősítést alkalmazó Tact/Lyngdorf erősítők és a Wadia Powerdac 151 mini adta. Ivan azt célozta meg, hogy készít egy hasonló elveken alapuló fejhallgató erősítőt.
Technikai háttér – PWM modulátor DSP képességgel bluetooth alapú vezérléssel
A Powerdac V2 a Texas Instruments TAS5558 PWM modulátort használja, és e mögé épített jelszint szabályozást párhuzamosan kötött standard logikai kapukból, csatornánként 36 darabot felhasználva. Az USB interfész driver nélkül PC-n, MAC-en, és Linuxon is működik, 24bit 192Khz maximális felbontással, míg belül 384KHz-en számol. A telefon 4.2 Voltos USB kimenete kevéske, de a mellékelt Y kábellel akkubankról stabil 5 Volttal táplálva már megcélozható volt vele csatornánként 400mW teljesítmény 32 Ohm-os fejhallgatókkal, végül 320 mW-ot tud leadni ilyen terhelés esetén. A jel-zaj szint 108dB körül állt meg, míg a THD+N nem lett túl acélos, fél százalék körüli értéket tudott elérni. Az eszközbe beépítettek még Bluetooth Low Energy kommunikációt, és Ivan testvére elkészítette hozzá IOS és Android eszközökre is a HPToy nevű konfigurációs szoftvert. 2,5mm-es jack szimmetrikus kimenetet kapott, Astell and Kern lábkiosztással, föld nélkül. Utóbbi miatt a kimenetét, csak speciális kábellel, mely kívülről, pl. USB-ről behoz egy föld ágat szabad szimmetrikus bemenetű erősítőre kötni (ha valaki ilyenre vágyik).
A termék honlapja, részletes információval itt érhető el: https://e1dashz.wixsite.com/index/pdv2
Használatban – kicsi hordozható asztali eszköz
Mitől lett fül/fejhallgatós körökben nagyon népszerű az eszköz? Három dolog miatt
- a méretéhez képest nagy erő, ami elegendő nehezen hajtható planár meghajtós fül/fejhallgatókhoz is (erre készült)
- a mellékelt szoftverrel a TAS5558 beépített DSP képességei kiaknázhatók, így extra torzítás nélkül lehet a fejhallgatók hangzását hangolni
- a képességeihez képest elenyésző, 50 USD ára.
Az eszköz hordozható, de magas áramfelvétele és határozott melegedése miatt inkább könnyen szállítható asztali eszköz. A Pocophone F1 telefonom képest volt elég áramot biztosítani neki, de a Powerdac nagyon gyorsan fogyasztotta a telefon tartalékait, így a mellékelt Y-kábellel akkubankról táplálva vagy notebook-al használtam. A hangzás az akkubankos üzemeltetésnél volt a legjobb. Hozzá kell tegyem, hogy az USB interfész elég érzékeny a kapott USB jel minőségére, ezért én mindig az iFi iPurifier 3 USB szűrő+recklocker-el együtt használtam.
A Powerdac 2 legnagyobb dobása a mellékelt HP Toy telefonos szoftverrel vezérelhető DSP, amivel az eszköz hangja teljesen testre szabható. A HPToy működéséhez az okos eszközöknél ma már megszokott módon a bluetooth kapcsolat mellett a GPS (helymeghatározás) bekapcsolása is szükséges. Az eszköz gyorsan párosítható a szoftverrel, és az utolsó beállítást elmenti saját memóriába a Powerdac V2.
A HP Toy segítségével a következő digitális hangolási lehetőségek állnak rendelkezésre:
- Hangerő szabályozás,
- basszus és magas tartomány szintjének beállítása,
- a jó öreg loudness effekt, és a legfontosabb
- grafikus szerkesztő felülettel, megjelenítéssel rendelkező parametrikus EQ, illetve
- paraméterezhető kompresszor.
Az összes fenti beállítás kombinációja profilokként elmenthető és betölthető az eszközbe. A szoftverrel számos elterjedten használt fül-fejhallgatóhoz igazított beállítást tettek automatikusan elérhetővé. Az egyik ilyen legendás páros a Powerdac V2 + Tin Hifi P1 planár IEM lett. A P1 nagyon nehezen hajtható, és alapból basszus hiányos, de megfelelő forrással jól reagál a hangszín szabályozásra. A Powerdac P1 profiljával is tudja hozni a P1, amire valójában képes.
A grafikus hangszín szabályzóba háttér képként beemelhetők, és ott a képernyőhöz igazíthatók a pl. innen https://github.com/jaakkopasanen/AutoEq/tree/master/results letölthető, a korrekciós görbét (is) tartalmazó képek, így pillanatok alatt létrehozható, majd elmenthető a kívánt hangszín szabályozás.
Hangzás – gyors, friss, határozott
A 150 Ohm-os impedanciájú, nagyon részletes és kiegyensúlyozott hangú Simphonio Dragon 3 fülhallgatómmal hallgattam a legtöbbet a Powerdac V2-t. Leginkább kiemelkedőt számomra a basszusok terén alkotott a Powerdac. Igen mélyre képes lemenni, kimondottan részletesek, nagyon feszesek a basszusai, és ezzel együtt van egy jellegzetes puhasága (ami nem keverendő összes az elmosottsággal), ennek köszönhetően a basszusok hangja nagyon természetes – pl. Orlando Cachaito Lopez Tumbao No5. számában a nagybőgő megszólalása. Ez a fajta természetesség a többi frekvencia tartományra is igaz – a megszólalás friss, légies, eszköztelen, Meiko Zombie feldolgozását meghallgatva is ezt tapasztaltam. Ezen túl Gary Clark Jr. Live című lemezéről a Catfish Blues című számot hoznám fel – az elektromos gitár torzított hangja kellően karcosan, a szabadtéri koncert hangzását jól visszaadva szólalt meg rajta. A Powerdac V2 hangja gyors és ütős, élethű lecsengésekkel, sok részlettel. Egyes esetekben ez még sok is tud lenni a jóból – egyes gyengébb minőségű felvételeknél lehet hogy valaki számára már túl határozottak, élesek is lehetnek a megszólaló hangok. A Powerdac V2 a digitális erősítők határozott, karakteres megszólalását hozza, ami zene részleteire koncentráló, odafigyelős zenehallgatásnak kedvez, nem a laidback háttérzenének.
A már említett ‘nem alacsony’ THD+N értékkel összhangban nagyon érzékeny fülhallgatók esetén hallható némi alapzaj, és a 1,5 Ohm kimenő impedancia sem kedvez a hibrid fülhallgatókkal való használatnak. Ezzel szemben magasabb impedanciájú, nagy teljesítményt igénylő, de még nem extrém nehezen hajtható fejhallgatókkal jó párost alkot a Powerdac V2.
Értékelés – komoly játék
A Powerdac V2-vel az E1DA egy igen érdekes megoldásokat alkalmazó, kiváló USB DAC-ot hozott létre. Aki a kiegyensúlyozott, friss, életteli megszólalást kedveli, szimmetrikus kábeles fejhallgatóval rendelkezik, és a fejhallgatójának hangját hangszín szabályozóval szokta korrigálni, annak érdemes egy próbát tenni a Powerdac V2-vel, annak DSP képességeivel és a mellékelt HP Toy alkalmazással 50 dollárt és a járulékos költségeket kockáztatva.